layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Energia odnawialna

Coraz częstsze braki i wysokie ceny ropy naftowej uświadamiają światu, że zasoby naturalnych surowców energetycznych bardzo szybko się kurczą i są ograniczone. Odkrycia nowych złóż, co zgodnie podkreślają kraje OPEC i inni producenci, nie nadążają za rosnącym popytem. W Polsce w okresie najbliższych kilkunastu lat przewiduje się podwojenie zapotrzebowania na energię, co oznacza, że nasz kraj dogoni najbardziej rozwinięte kraje UE w ilości zużywanej energii w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wzrasta również realne zagrożenie dla środowiska związane z uwalnianiem do atmosfery gazów cieplarnianych, powstających w wyniku spalania paliw kopalnych. Ochrona przed tzw. efektem cieplarnianym i związanym z tym niepożądanym ociepleniem klimatu stanowi obecnie największe wyzwanie stojące przed ludzkością.

Zmniejszenie emisji szkodliwych produktów spalania może być osiągnięte poprzez zredukowanie udziału paliw kopalnych w bilansie energetycznym oraz zastosowanie metody substytucji paliw tradycyjnych nowymi ( ekologicznie czystymi ) nośnikami energii, głównie przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, które wcale, lub tylko w niewielkim stopniu, emitują dwutlenek węgla. Obecnie na całym świecie poszukiwanie alternatywnych źródeł energii prowadzone jest na szeroką skalę. Coraz więcej państw nastawia się na wytwarzanie energii czystej, pochodzącej z odnawialnych źródeł takich jak rzeki i zbiorniki wodne, wiatr, słońce czy z surowców do produkcji energii z biomasy.

Niezwykle istotnym argumentem przemawiającym za wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii to niemożliwość wyczerpania się ich zasobów oraz użytkowanie bez degradacji środowiska.

Według ustaleń przyjętych przez Radę Europejską, energia elektryczna produkowana w sposób przyjazny dla środowiska ma stanowić 20% całkowicie wytwarzanej energii. Stanowisko Unii Europejskiej obejmujące nowych członków w tym Polskę, określiło, iż udział energii odnawialnej w bilansie paliwowo – energetycznym kraju powinien wynosić już w 2010 roku co najmniej 12%, a udział biopaliw w rynku paliw dla transportu 5,75%.

Obecnie wykorzystanie tego rodzaju energii w naszym kraju jest niewielkie, nie przekracza 2,5% całkowitego zużycia energii pierwotnej, która w pozostałej części wytwarzana jest w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Zgodnie z dokumentem rządowym „Strategia Rozwoju Energetyki Odnawialnej", celem strategicznym państwa jest zwiększenie tego poziomu do 7,5% w 2010 roku i 14% w 2020 roku. 

Teren Województwa Podkarpackiego bogaty jest w zasoby odnawialnych źródeł energii. Korzystne warunki wiatrowe sprzyjają lokowaniu w regionie elektrowni wiatrowych. Na terenie województwa działa ich już kilkadziesiąt. Najmniejsze to przydomowe "wiatraki" o mocy ok. 10 kW. Z kolei największe sprzedają energię do sieci elektrycznej.

Popularne też jest wykorzystanie energii wody. Od wielu lat działa bowiem Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce oraz wiele małych elektrowni wodnych. 

W niedalekiej przyszłości planuje się wykorzystywać gaz powstały na składowiskach odpadów komunalnych ( w regionie funkcjonują tylko cztery agregaty ). 

Na terenie województwa występują znaczne ilości wód geotermalnych, które mogą być wykorzystane w energetyce cieplnej szczególnie w większych aglomeracjach miejskich – w okolicach Rzeszowa zalegają bardzo bogate pokłady wód geotermalnych. Niektórzy szacują, że tylko rejon miasta kryje około 6 km3 wody o temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza. Takie zasoby energii mogą być użyte do ogrzewania domów i mieszkań oraz budowy aquaparków.

Korzystne nasłonecznienie to również jeden z walorów naszego regionu możliwy do wykorzystania w produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Jednak największym potencjałem w produkcji energii odnawialnej na obszarze województwa podkarpackiego według oceny specjalistów powinna okazać się energia pozyskiwana z biomasy. Już teraz na terenie Województwa Podkarpackiego działa kilkanaście instalacji do spalania biomasy ( głównie odpadów z przemysłu drzewnego i słomy ). 

Bogactwo zasobów oraz sprzyjające warunki sprawiają, że Samorząd Województwa widzi w energetyce odnawialnej jedną z szans rozwoju regionu. Inwestycje w odnawialne źródła energii mogą stać się szansą na technologiczny, ekonomiczny oraz społeczny rozwój dla całego Podkarpacia.

Do współpracy z inwestorami i wsparcia działań samorządów lokalnych powołana została przez Samorząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z innymi podmiotami Podkarpacka Agencja Energetyczna Sp. z o.o., która realizuje zadania województwa z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Specjaliści z PAE Sp. z o.o. służą wszystkim zainteresowanym pomocą i doradztwem w zakresie odnawialnych źródeł energii. 

Innym źródłem danych o zasobach OZE w Województwie Podkarpackim jest utworzona przez Podkarpacką Agencję Energetyczną Sp. z o.o. wraz z Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o. – Baza odnawialnych źródeł energii Województwa Podkarpackiego. Baza ta zawiera specjalistyczną i kompleksową diagnozę stanu obecnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii ( wiatr, słońce, woda, biomasa, geotermia) i wyznacza kierunki rozwoju innowacyjnych metod pozyskania "energii przyjaznej środowisku". Dane udostępnione są na stronie http://www.baza-oze.pl/, po wcześniejszym bezpłatnym zalogowaniu się w serwisie. 

Więcej informacji można uzyskać: 
w siedzibie Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. w Rzeszowie 
ul. Szopena 51 lok. 213 
35 – 959 Rzeszów 
tel. 017 867 62 80 
fax 017 867 62 82 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.pae.org.pl  polska smakuje 

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage