layout-wrota-lipiec2014-tlo-roln-kulin

rolnictwo.

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

styczeń 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Energia słoneczna

Słońce jest niewyczerpalnym i bardzo tanim źródłem energii. Jeśli spojrzymy kompleksowo to wszystkie źródła energii pochodzą w dłuższej perspektywie od słońca. Jednym ze sposobów bezpośredniego przetwarzania energii jest kolektor produkujący energię cieplną z promieniowania. Stosowanie kolektorów słonecznych jest ekonomicznie uzasadnioną i najbardziej rozpowszechnioną formą wykorzystania energii słonecznej. Innym sposobem wykorzystaniem energii promieniowania słońca są ogniwa fotowoltaiczne. Stosując takie rozwiązanie otrzymujemy czystą energię elektryczną. Innym sposobem wykorzystującym promieniowanie słoneczne jest stosowanie specjalnych tynków, które „magazynują” ciepło w warstwie przyściennej.

Na większości obszaru kraju ilość energii słonecznej wynosi od 950 do 1250 W/m2 dla różnych regionów. Wartości te są identyczne na danej szerokości geograficznej, a więc w Niemczech, Kanadzie, północnej części USA, a także krajach skandynawskich. Należy tu zauważyć, że np.: w Norwegii gdzie nasłonecznienie jest niższe niż w naszym kraju wykorzystuje się energię słoneczną powszechnie. Zysk energetyczny w polskich warunkach z 1 m kw. powierzchni kolektora wynosi ok. 500 kWh do 700 kWh energii cieplnej rocznie. Ponieważ instalacje solarne wymagają korzystania z dodatkowego źródła dogrzewania w grudniu i styczniu, stosuje się istniejące już konwencjonalne ogrzewanie gazowe lub olejowe względnie dogrzewanie grzałką elektryczną. Korzystnym rozwiązaniem jest kombinacja pieca biomasowego i kolektorów promowana przez projekt ICOSAW, realizowany przez PAE. Układ taki jest całkowicie automatyczny. Takie zestawienie może być szczególnie uzasadnione dla południowych części województwa, gdzie dostarczenie innych niż biomasa nośników energii nastręcza najwięcej trudności. Zastosowanie kombinacji szczególnie jest uzasadnione w przypadku gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, których ciągle brakuje na południowo – wschodnim pograniczu. Stosowanie w nowych inwestycjach OZE zmniejsza koszty eksploatacji i uatrakcyjnia obiekt. Istnieje możliwość całkowitego pokrycia potrzeb ciepłej wody, wiązałoby się to jednak z dodatkowymi kolektorami w systemie. Istnieją również systemy skojarzone z pompami ciepła oraz gruntowymi wymiennikami ciepła lub ogniwami fotowoltaicznymi. Istnieją dwa zasadnicze typy kolektorów słonecznych: cieczowe i powietrzne. Różnią się one wykorzystanym medium przenoszącym energię i co za tym idzie budową.

W Podkarpackim średnie nasłonecznienie miesięczne wg danych 10 letnich wynosi odpowiednio od 0,8 kWh/m2/dzień w grudniu do 5.04 kWh/m2/dzień w lipcu.

Taki rozkład predestynuje wykorzystanie do celów turystyczno – wypoczynkowych z zabezpieczeniem potrzeb własnych w miesiącach o mniejszym nasłonecznieniu. Instalacje kolektorów słonecznych pozwalają zaoszczędzić minimum 50% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną dla otrzymywania ciepłej wody w budownictwie mieszkaniowym. Poniżej ogólna mapa nasłonecznienia średniorocznego dla obszaru Podkarpacia.

Urządzeniem pozwalającym na bezpośrednią konwersję energii słonecznej na energię elektryczną jest ogniwo fotowoltaiczne. Wzrost zainteresowania spowodował ogromną różnorodność tych urządzeń, w zależności od stosownego materiału fotoelektrycznego (np. krzemu, półprzewodniki) oraz struktury tego materiału (monokryształy, polikryształy, struktura amorficzna). Podstawowym materiałem na ogniwa jest krzem (Si). Pierwszymi systemami fotowoltaicznymi były ogniwa z krzemu monokrystalicznego. Mają one stosunkowo dużą sprawność przetwarzania energii słonecznej na prąd elektryczny rzędu ponad 26%, są powszechnie stosowane w urządzeniach pracujących na ziemi i w kosmosie. Poszukując nowych, tańszych materiałów opracowano krzem polikrystaliczny, stosowany w postaci taśm krzemowych. Tak otrzymywany materiał nie wymaga cięcia płytek z monokryształu, jest dużo tańszy, jest lepsze wykorzystanie materiału, ale sprawność tych ogniw jest rzędu 15 – 23%.

Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne mają niewielką moc i napięcie elektryczne dlatego muszą być łączone szeregowo lub równolegle, aby uzyskać pożądaną wartość mocy elektrycznej o określonych parametrach. Obecnie trwają prace badawcze na ogniwach organicznych nowej generacji. Urządzenia te wykorzystują pentacen z molekułą organiczną, jaką jest C60. Ogniwa te mają sprawność ok. 10%, ale jak zapewniają konstruktorzy, koszt produkcji będzie wielokrotnie niższy od ogniw krzemowych. Dodatkowymi własnościami ogniw organicznych mają być elastyczność i duża przezroczystość. Zespół ogniw fotowoltaicznych tworzących baterię nazywamy panelem. Moduły takie są zastawiane w układy fotowoltaiczne o różnych powierzchniach w zależności od potrzeb. Mogą one być zestawiane w zespoły stacjonarne lub nadążne, poruszające się za ruchem pozornym Słońca. Trzeba jednak rozważyć końcowy efekt energetyczny ponieważ przestawianie niesie za sobą systemy napędowe. W pełni uzasadnione natomiast jest „przestawianie” sezonowe kąta nachylenia względem kierunku południowego. Aktualnie produkowane panele fotowoltaiczne mają sprawność przetwarzania energii słonecznej na elektryczną rzędu 26%. Silna konkurencja wymusza rozwój oraz konkurencyjność produktów pod względem jakości. Obserwacje rynku w latach 1990 – 2000 wykazały spadek ceny z około 1USD za 1kWh do 9 centów USD za energię pozyskiwaną z ogniw, co w porównaniu z wzrostem cen tradycyjnych nośników energii jest istotnym sygnałem do inwestowania w tą gałąź małej energetyki. Możliwości zastosowań układów fotowoltaicznych są nieograniczone. W obecnej ofercie rynkowej każdego producenta znajdują się ogniwa od 1W do kilkuset wat uzyskiwanych z pojedynczego panela. Dla zapewnienia całodobowej dostępności energii elektrycznej ze Słońca potrzebny jest układ zdolny magazynować wytwarzaną energię elektryczną (akumulatory), oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe i sterujące. Obecne zawansowanie technologii pozwala zmieniać każdy poziom napięcia z paneli/akumulatorów na napięcie o parametrach sieciowych. Na Podkarpaciu stosując w/w technologie można uzyskać wsparcie ze środków Unii Europejskiej i innych krajowych źródeł finansowania. 

Więcej informacji można uzyskać: 
w siedzibie Podkarpackiej Agencji Energetycznej Sp. z o.o. w Rzeszowie 
ul. Szopena 51 lok. 213 
35 – 959 Rzeszów 
tel. 017 867 62 80 
fax 017 867 62 82 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
www.pae.org.pl  oraz na stronie internetowej www.baza-oze.pl  polska smakuje 

aviavalleybaner prognoza

podkarpackie sz perspektywalotniksko

monitoruj podkarpackiepolska pomoc pl 220

move on greentourage